top of page

Another Perspective: "Bike Tours" // Bir Başka Bakış Açısı: "Bisiklet Turları"

Who says; "It's impossible to ride a bike in such a crowded city like Istanbul."? "İstanbul gibi kalabalık şehirlerde bisiklet turunun imkanı yok..." Kim demiş? After Covid-9 period has become more flexible, public started to shift themselves into alternative tourism; such as family trips, touring with close friends.... but the nicest news was on "bike tours" side. As people are feeling worried about using public transportations and the number of population decreased in the city, Cycling Tours gained a momentum, as it has been ignored and people were quite anxious about it. Hurray! Pandemi sürecinin daha esnek hale gelmesiyle alternatif turizme pozitif anlamda bir yönelme oldu. Aile grupları, arkadaş gruplarına turlar yapmak... ama göz ardı edilmiş ve insanların kaygıyla yaklaştığı bisiklet turları, şehrin kalabalığının azalmasıyla ve insanların toplu taşıtlara binmeme ya da birbirlerine mesafeli durma kaygılarıyla bir ivme kazandı. Yaşasın!

'cuz we learnt from Cem Balsun, the founder owner of Tour Ever Travel, that we do have cycling routes in our 20 million population city. Until our next meeting and conversation, we organized you a socially distant mini question answer. Here we go... Çünkü Tour Ever Travel sahibi Cem Balsun'dan bizim de 20milyon nüfuslu şehrimizde bisiklet rotaları olduğunu öğrendik. Bir sonraki buluşmamıza ve sohbetime kadar, sosyal mesafeli mini bir soru cevap yaptık size. Buyrunuz... SY- First of all, Bike Tours are gathered under the name of Istanbul on Bike. So who is "Istanbul on Bike"? CB- IStanbul on Bike brand was established under Tourever Travel Agency, and in Turkey, it's sole representative of Cycle Cities international platform. A symposium is held every year in a different city, where all members are invited. During this symposium, we gain experience about practices in other cities by doing guided bicycle tours in the city where the meeting was held, and share our own knowledge and experiences. We have attended symposiums held in Berlin, London, Budapest, Munich and Athens so far. SY- Her şeyden önce Bisiklet turları Istanbul on Bike çatısı alında yapılıyor. Kimdir Istanbul on Bike?

CB- Istanbul On Bike markası Tourever Travel seyahat acentası çatısı altında kurulmuş, Cycle Cities isimli uluslararası platformun Türkiye’de tek temsilcisidir.

Her yıl farklı bir şehirde tüm üyelerin davet edildiği bir sempozyum düzenleniyor. Bu sempozyum süresince toplantının düzenlendiği şehirde rehberli bisiklet turları da yaparak diğer şehirlerdeki uygulamalar konusunda tecrübe kazanıyor, kendi bilgi ve deneyimlerimizi de paylaşıyoruz. Bugüne kadar Berlin, Londra, Budapeşte, Münih ve Atina şehirlerinde düzenlenen sempozyumlara katıldık.

SY- Lets actually start with the FAQ. Riding a bike in Istanbul? Really? :) CB- Yes, when I first started doing the bike tours, many people were surprised, I think there were even those who thought I was crazy :) Unfortunately, not only foreign guests but even those living in this city have fears about cycling in Istanbul arising from their prejudices.

Yes, cycling in a metropolis of about 20 million may not be as easy as in smaller cities, but if you are driving in the right place at the right time, it is very enjoyable and safe. While planning our tours, we prepare routes where our guests can explore the historical and natural beauties of the city while driving in a pleasant, safe and comfortable way. Until today, we have already made tours with thousands of guests from 7 to 70, not 80, in Istanbul. SY- Asıl merak edilenle başlayalım aslında. İstanbul'da bisiklet sürmek mi, Nasıl yani?? :)

CB- Evet, bisiklet turlarını yapmaya ilk başladığımda, birçok kişi şaşkınlıkla karşılıyordu, sanırım aralarında çıldırdığımı düşünenler bile vardı :)

Maalesef İstanbul’da bisiklet sürmek konusunda sadece yabancı misafirlerin değil bu şehirde yaşayanların bile ön yargılarından kaynaklanan korkuları var.

Evet, yaklaşık 20 milyonluk bir metropolde bisiklet sürmek belki daha küçük şehirlerdeki kadar kolay olmayabilir ama doğru zamanda doğru yerde sürüş yapıyorsanız çok keyifli, güvenli.

Turlarımızı planlarken, misafirlerimizin keyifli, güvenli ve konforlu bir şekilde sürüş yaparken aynı zamanda şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini de keşfedebilecekleri rotalar hazırladık. Bugüne kadar İstanbul’da 7'den 70 değil, 80'e kadar binlerce misafirle turlar yaptık bile.

SY- What should the cyclists pay attention to for safe driving in Istanbul? CB- First, we need to change the prejudice about the difficulty of cycling in Istanbul. Our key phrase is "driving in the right places at the right time". We are well prepared for this with our team. Throughout our tours, we take pleasant rides with our guests at the most appropriate times of the day, in the parks, in the nature, on the beaches and on the boat, and sometimes in the back streets of the city, where you can encounter different surprises.

SY- Bisikletlilerin İstanbul’da güvenli sürüş yapmaları için nelere dikkat etmeleri gerekir?

CB- Öncelikle, İstanbul’da bisiklet sürmenin zorluğuyla ilgili önyargıyı değiştirmemiz gerekiyor. Anahtar cümlemiz “doğru zamanda doğru yerlerde sürüş yapmak”. Biz bunun için ekibimizle birlikte iyi hazırlandık. Turlarımız boyunca misafirlerimizle birlikte, günün en uygun saatlerinde, parklarda doğayla iç içe, sahillerde ve tekne üzerinde boğaz havası alarak, bazen de her köşesinde ayrı sürprizlerle karşılaşabileceğiniz şehrin arka sokaklarında keyifli sürüşler yapıyoruz.

SY- Sure you have the most demanding tours. Which destinations are preferred mostly? CB- The starting point of our slogan "Two wheels, two continents" has become the motto of our brand. Our most privileged route, which offers the opportunity to pedal on two continents on the same day and which I enjoy doing, is our “Eurasia Bike & Boat” tour.

SY- En çok talep gören turlarınız vardır, hangi destinasyonlar tercih ediliyor?

CB- Markamızın sloganı haline gelen “İki teker, iki kıta” sloganımızın çıkış noktası olan, aynı günde iki kıtada pedallama fırsatı sunan, benim de yapmaktan çok keyif aldığım en ayrıcalıklı rotamız “Eurasia Bike&Boat” turumuz.

SY- My main interest actually is bike rides -in Turkey-. Are there any routes you recommend? CB- The longest ancient bicycle route project in the world, starting from Çanakkale and going to Antalya! If we title it;

Cappadocia

Phrygian Valley

Iznik

Likya way

We are planning a discovery tour around Lake Iznik at the earliest opportunity, one of the places where I want to drive the most. Another place I really wanted to ride a bike Lycian Way in Turkey. And out of Turkey, Amsterdam can be called the capital of the bike is almost abroad ... SY- Benim asıl ilgimi çeken Türkiye’de bisiklet sürmek doğrusu. Sizin tavsiye ettiğiniz rotalar var mı?

CB- Çanakkale’den başlayıp Antalya’ya kadar gidecek olan Dünyanın en uzun antik bisiklet yolu projesi ! Başlıklandırırsak;

Kapadokya

Frig Vadisi

İznik

Likya yolu

En çok sürüş yapmak istediğim yerlerin başında, ilk fırsatta İznik Gölü etrafında bir keşif turu yapmayı planlıyoruz. Türkiye’de bisiklet sürmeyi çok istediğim bir diğer yer Likya yolu, yurtdışında ise adeta bisikletin başkenti diyebileceğimiz Amsterdam…


SY- We had and having rough times. What else this Covid period has changed? CB- I believe that humankind should learn very important lessons from this period when we had to stay in our homes and keep distance from people, even our closest ones. I think these days, when the longing for nature is increasing, must have shown us how important it is to protect the environment and live in harmony with nature. In the upcoming new period, people will want to spend more time in nature instead of indoor spaces, and they will prefer activities such as trekking, cycling, camping, mountaineering and different water sports. SY- Sıkıntılı bir süreçten geçtik ve devam ediyor. Turlar için pandemi süreci neleri değiştirdi?

CB- Evlerimizde kalmak ve insanlarla, en yakınlarımızla bile aramıza mesafe koymak zorunda kaldığımız bu dönemden insanoğlunun çok önemli dersler çıkarması gerektiğine inanıyorum. Doğaya duyulan özlemin arttığı bu günler çevreyi korumanın, doğayla barışık yaşamanın ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiş olmalıdır diye düşünüyorum. Önümüzdeki yeni dönemde insanların artık kapalı mekanlar yerine daha çok doğada vakit geçirmek isteyeceklerini, trekking, bisiklet, kampçılık, dağcılık ve farklı su sporları gibi etkinlikleri tercih edeceklerdir.

SY- As a final question, there is an issue that we need to deal with. Could you give information about your work in the field of Nature, Health and Sports Tourism? CB- First of all, we will increase the number of activities that a wide audience of different age groups can do without difficulty and do it with joy.

Our basic principle that we will pay attention to in all our activities and tours will be sustainable tourism that respects nature, people and history. We want to offer our guests new experiences in line with the eco-tourism philosophy. We would like to offer our country's rich possibilities in the field of health tourism, especially to our elderly guests, taking into account their increasing concerns and sensitivities about health. SY- Son olarak asıl ele almamız gereken bir konu var. Doğa, Sağlık ve Spor Turizmi alanında çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz?

CB- Öncelikle, farklı yaş gruplarından geniş bir kitlenin zorlanmadan, keyif alarak yapabilecekleri aktiviteleri çeşitlendirerek sayılarını artıracağız.

Tüm aktivitelerimizde ve turlarımızda dikkat edeceğimiz temel prensibimiz doğaya, insana ve tarihe saygılı, sürdürülebilir turizm yapmak olacaktır. Misafirlerimize, eko-turizm felsefesine uygun yeni deneyimler yaşatmak istiyoruz. Özellikle ileri yaş grubu misafirlerimize, sağlıkla ilgili artan endişelerini ve hassasiyetlerini dikkate alarak ülkemizin sağlık turizmi alanındaki zengin imkanlarını sunmak istiyoruz. I believe the only best thing of this period is it brought us the knowladge of improving our quality of life and showed us that we would be interested in areas those we are not aware of.

I hope you have reached the one that completes you and you find yourself when you want to escape the boredom of the city.

Endless thanks to Cem Balsun for his precious time. See you at the next chapter. Bu dönemin bizlere kattığı en güzel şey yaşam kalitemizi geliştirebilmemiz ve farkında olmadığımız alanlara ilgimiz olduğunu bize göstermesi oldu sanırım. Dilerim siz de o aradığınız sizi tamamlayan ve şehrin sıkıcılığından kaçmak istediğinizde kendinizi bulacağınız etkinliğinize kavuşmuşsunuzdur. Cem Balsun'a ayırdığı değerli vakit için sonsuz teşekkürlerle. Sonraki yazıda görüşmek üzere. Sanem Yucesoy foodandfashionmag@gmail.com

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page